moc.liamg%40198790zedoeg

moc.liamg%40198790zedoeg

Прилад для вимірювання глибини водойми

Кожна водойма має свою глибину. І навіть в кожному конкретному водоймищі є більш глибокі місця, а є більш дрібні. Щоб отримати дані про глибину в тій чи іншій точці ставка, озера або іншого водного об'єкта, використовують різні прилади.

Найпростіший - це ручний лот. З його допомогою глибину можна досліджувати перебуваючи на поверхні води з човна, катера або іншого судна. Являє собою ручний лот довгий трос, на нижньому кінці якого закріплена свинцева довгаста гиря. Ця гиря повинна бути досить важкою - в середньому 4-5 кг. Також в цьому грузі є невелика ніша, яка змащується чимось жирним, наприклад, салом. Така нехитра процедура дасть можливість встановити не тільки глибину, але і ґрунтовий склад дна з тих частинок, які пристануть до жирної частини вантажу. На мотузці кожен метр позначений спеціальними позначками. Спосіб визначення досить простий. Грузик опускають у воду з судна. Коли вантаж дістане дна, він стане там, мотузка натягнеться і за відмітками на ній можна визначити глибину. Вже з опису видно, що цей метод не може дати абсолютної точності та є застарілим.

Основний прилад для вимірювання глибини - це ехолот. Його принцип дії заснований на випромінюванні ультразвукового сигналу, який направляється у воду і вертається назад, відбиваючись від дна. Дані відразу ж переносяться на екран, який також є у цього приладу. Таким чином, у порівнянні з іншими пристроями для проміру глибин ехолот дає найбільш точний результат.

Крім того, що ехолот може точно визначити глибину, з його допомогою можна отримати інформацію про рельєфні особливості дна і навіть визначити місце розташування риб. Тому даний прилад використовується не тільки фахівцями з метою дослідити дно водойми для якихось масштабних цілей, наприклад, для чищення водойми або його благоустрою. Ехолот в пошані і у рибалок.

Ці прилади бувають різними за своєю якістю. Найпростіші, так звані аматорські ехолоти мають вузьку ширину променя, що обмежує їх функціональні можливості. Серед фахівців використовуються професійні моделі з широким і потужним променем. З ними можна працювати на будь-яких водних об'єктах. Крім того, вони мають додаткові функції - у них огляд не тільки прямий, але і кутовий, а також є можливість виміряти температуру води. В окрему групу можна виділити і тривимірні ехолоти. З можливістю відображати дно в тривимірній площині, вони забезпечують найбільш повні дані і більш чітку і зрозумілу картинку. Деякі ехолоти дозволяють досліджувати дно на віддаленій відстані. З їх допомогою можна переглядати зображення у реальному часі у всіх подробицях. Причому, якщо прилад працює, то і дані оновлюються постійно.

І хоча основне призначення ехолотів - визначення глибини, але його функціональні можлтивості набагато ширші. З його допомогою можна повністю досліджувати конкретну ділянку дна водойми, отримати не тільки кількісні показники глибини, але і якісні дані - відомості про рельєф дна, про всі предмети, що знаходяться в цьому місці (каміння, інші перешкоди і навіть риба).

Якість результатів, отриманих ехолотом, залежить від якості самого приладу, особливо від його потужності. Важливим є і той факт, що є моделі, які витримують низькі температури, а отже, придатні для використання в зимовий час. А наявність в эхолотах навігаційної системи дозволяє не просто визначати глибину ехолотом на конкретній ділянці водойми, а й паралельно робити прив'язку цієї глибини до координат.

На підставі даних професійного ехолота можна скласти повну карту будь-якого водоймища. У своїй діяльності ми використовуємо тільки перевірений, багатофункціональний ехолот, здатний дати нам максимум відомостей щодо кожного водного об'єкта.