moc.liamg%40198790zedoeg

moc.liamg%40198790zedoeg

Геометричне нівелювання

Завдяки нівелюванню була створена опорна геодезична сітка, за допомогою якої стало можливим проводити топографічну зйомку місцевості або другі геодезичні виміри.

Геометричне нівелювання потрібне в будівництві при:

прокладці інженерних комунікацій;
монтажних роботах по встановленню металевих конструкцій;
будівництві і ремонті залізничного полотна.
Геометричне нівелювання застосовують при складанні топографічних планів чи карт, профілів, перенесенні проекту забудови по висоті на місцевість. Знавцем справи по нівелюванню є наша компанія. Якщо вам необхідно зробити цю роботу, то кращого спеціаліста не знайти.

Геометричне нівелювання – це найбільш точний метод з усіх методів нівелювання, але він ефективний на рівній поверхні, оскільки перевищення можна одержати тільки на довжину рейки. На місцевості з різким пересіченим рельєфом такий метод не підходить.

Геометричне нівелювання проводиться за допомогою рейок і нівеліра. Принцип нівелювання полягає в установці спеціальної рейки з сантиметровими поділками і штрихами в необхідній точці на земній поверхні, після чого за допомогою горизонтального візирного променя, який іде від нівеліра до рейки, підраховується різниця висот.

ВИДИ НІВЕЛЮВАННЯ
Є 2 види геометричного нівелювання:

нівелювання із середини;
нівелювання вперед.
В основу нівелювання із середини лежить такий принцип: 2 геодезичні рейки встановлюються ззаду і спереду нівеліра. Потім знімаються показники з рейок, а різниця перевищення записується в журнал. Цей метод широко застосовується в будівництві.

Метод нівелювання «вперед» діє за принципом: нівелір виставляється на заздалегідь відомій точці, а перед ним встановлюється 1 рейка. За допомогою висоти нівеліра і вираховують потрібну нам висоту. Цей метод застосовується рідше, ніж перший, оскільки нівелір важко встановлювати на вертикальній поверхні стін.

В будівництві застосовують такі види нівелірів:

високоточні Н-0,5;
точні Н-3;
технічні Н-10.
Цифри після букви означають погрішність на 1 км ходу (0,5; 3; 10мм).

Геометричне нівелювання може бути простим, якщо потребується визначити висоту точки з однієї стоянки або ж ще їх називають станціями. Якщо треба взнати висоту багатьох точок, прокласти нівелірний хід, то це називається складним нівелюванням. При складному нівелюванні точки, які є спільними для декількох станцій називаються сполучні, а решта – проміжні. Сполучним точкам приділяють особливу увагу, оскільки допущена помилка при визначенні одної висоти впливає і на інші.

Нівелювання вздовж автомобільної чи залізничної дороги, каналу, тощо потребує визначення висот вздовж траси на невеликій ширині, таке нівелювання буде поздовжнім.

А якщо ж при повздовжньому нівелюванні треба згустити визначення висот по перпендикуляру до траси – це так звані поперечники, і нівелювання назване поперечним.

Для вертикального планування місцевості при зйомках будівельних площадок, аеродромів, площ і вулиць, щоб зробити топографічний план в горизонталях, проводиться нівелювання поверхні.

СПОСОБИ НІВЕЛЮВАННЯ
Для нівелювання поверхні застосовують:

спосіб поперечників до магістрального ходу;
спосіб паралельних ліній;
спосіб полігонів;
спосіб квадратів.
Спосіб паралельних ліній застосовується, якщо місцевість відносно рівна. Знімальні ходи прокладають у вигляді ліній, паралельних сторонам основного ходу.

Спосіб полігонів застосовується на порівняно рівній місцевості із вираженим рельєфом. Знімальні ходи розбивають у вигляді поперечників до сторін планово-висотного обґрунтування.

Спосіб квадратів можна застосувати на відкритій місцевості із слабо вираженим рельєфом. Застосовується найчастіше. Принцип роботи нівелювання по способу квадратів полягає в винесенні на місцевість за допомогою рулетки великого квадрату. Потім цей квадрат розбивається на менші квадрати, а ті, в свою чергу – на ще менші.